Jdi na obsah Jdi na menu
 


7. 10. 2007

 

Disciplíny lezení
sportovní lezení
Nejrozšířenější disciplína lezení.provotuje se na cvičných skalách a na umělých stěnách.Cesty jsou většinou dobře zajištěny.Potřebné vybavení je dostupné pro každého.
Alpské lezení
Jde o lezení v horách.Musíme počítat s objektivním nebezpečím(např.padající kamení).Horský terén vyžaduje dostatečnézkušenosti a řadu dalšíchdovedností(orientace,budování štandů atp.).Měli bychom lézt cesty o 1-2 stupně nižší obtížnosti než na umělé stěně.Náročnější na vybavení(např.friendy,skoby).
Lezení v ledu
Spočívá ve zlézání zamrzlých vodopádů nebo zledovatělých severních stěn.Na rozdíl od skalního lezení nevyžadujetak jemnou motoriku.Nutné je umění zakládat jištění(šrouby do ledu).Vzhledem k nevyzpitatelné kvalitě ledu může být docela adrenalinové.Velmi náročné na vybavení-především kvalitní hardware a dokonalé funkční oblečení.
Mixové lezení
Lezení v alpském terénu,při kterém se střídá skalní a ledový terén.Velmi komplexní lezení pro všestranné a zkušené horolezce.
Výškové lezení
Lezení ve vysokých horách,někdy zvanétaky himalájské.Fyzická náročnost,vysoká nadmořská výška a extrémní klimatické podmínky většinou převyšují technickou obtížnost výstupů.Vzhledem k extrémním podmínkám nejnebezpečnější forma horolezectví.